November v Pécsi: Stavba veľkej prenosnej kachľovej pece

V novembri 2024 sme sa vydali do maďarského mesta Pécs, kde si zákazník objednal tradične zhotovenú prenosnú kachľovú pec na kúrenie drevom. Táto pec mala byť o polovicu väčšia než štandardné modely, čo predstavovalo výzvu nielen z hľadiska logistiky, ale aj samotnej stavby.

Prvý deň: Cesta a príprava

Ráno sme naložili všetok potrebný materiál a vydali sa na 5-hodinovú cestu do Pécsu. Počas jazdy sme si urobili tri prestávky na oddych a zároveň sme absolvovali tri pracovné zastávky:

  • Budapešť – stretnutie s partnerom na diskusiu o budúcich projektoch,
  • Vyzdvihnutie kachlíc – navštívili sme ďalšieho partnera, aby sme získali dodatočné kachlice s bohatšími ornamentmi, ktoré si zákazník želal,
  • Komárno – vyzdvihli sme kovovú platňu na rozloženie váhy pece a ochranu podlahy pred vysokým zaťažením.

kachlova pec na mieru

Po príchode do Pécsu sme sa ubytovali, vyložili materiál a pripravili pracovný priestor. Podmienky v dome však neboli ideálne – nízka teplota, problémy so svetlom, vodou a kúrením. Napriek tomu sme sa rozhodli pokračovať a improvizovať podľa potreby.

Druhý deň: Montáž pece

Po odpočinku sme sa pustili do práce. Zostavenie prenosnej kachľovej pece zvyčajne trvá pol dňa, ale vzhľadom na väčšiu veľkosť tejto pece nám montáž zabrala celý deň.

Zákazník si želal, aby kachlice s ornamentmi lesných zvierat boli umiestnené na konkrétnych miestach. Po konzultácii sme navrhli estetickejšie rozloženie – jeden ornament na bočnú stranu a ďalšie dva na prednú časť pece. Zákazník bol spočiatku skeptický, ale po dokončení práce uznal, že výsledok je vizuálne príťažlivejší.

Pri návrhoch vždy zohľadňujeme, ako pec zapadne do celkového interiéru a ako bude pôsobiť v spojení s nábytkom a priestorom. Viac tipov nájdete v článku ako si vybrať kachliara.

Technické detaily pece

Vďaka väčšej veľkosti pece sme mohli použiť väčšie dvierka, ktoré umožňujú piecť jedlo v peci – napríklad v hlinených hrncoch, ktoré zákazníkom často odporúčame po dokončení stavby. V každej prenosnej peci využívame čo najviac šamotového materiálu, aby bola pec odolná a mohla dlhodobo udržiavať teplo. V tejto peci, podobne ako pri ostatných prenosných modeloch, stačí zakúriť dvakrát denne – ráno a večer. Teplo z jedného zakúrenia vydrží bez problémov až do nasledujúceho. Prečo sa rozhodnúť pre vykurovanie drevom? Odpoveď nájdete v našom samostatnom článku.

Tretí deň: Finálne úpravy

Posledný deň sme venovali upratovaniu pracovného priestoru, čisteniu nástrojov a finálnym úpravám pece do prezentovateľného stavu. Tento proces nám zabral približne dve hodiny. Po dokončení práce sme sa vydali na cestu späť cez Budapešť, kde sme zakúpili potrebné materiály.

Záver

Táto zákazka nás naučila, ako efektívne pracovať aj v zhoršených podmienkach. Výsledok bol vynikajúci a zákazník bol spokojný s estetickou a funkčnou stránkou pece. Teší nás, že sme mohli priniesť ďalší kvalitný produkt, ktorý nielen vykuruje, ale slúži aj ako výrazný dekoračný prvok v domácnosti. Ak vás zaujíma, aké štýly kachľových pecí sú dnes dostupné, pozrite si náš prehľad.

Fotky počas stavby kachľovej pece